Na poniższych zdjęciach tzw. strefa archeologiczna Teotihuacán, której najbardziej spektakularną częscia sa piramidy. Nawet w Mexico City pytajac o piramidy praktycznie wszyscy beda wiedziec ze chodzi o Teotihuacán.
miejscowy sprzedawca charakterystycznych tutaj lodow cytrynowych na postoju autobusow przyjezdzajacych z dworca polnocnego w Mexico City (ok. 50km)
.
Muezum na terenie strefy archeologicznej, jedna z rzezb.
szczatki ludzkie w muzeum
piekne kaktusy
widok z polowy Piramidy Ksiezyca (tylko dotad jest umozliwiony wstep) na Plac Ksiezycowy, Ulice Zmarlych (Street of the Dead) i w oddali Piramide Slonca
Piramida Słońca - jedna z najwiekszych budowli Mezoameryki - czyli regionow zamieszkanych przez ludy przedkolumbijskie charakteryzujace sie duzym poziomem rozwoju, zamieszkiwali tereny od srodkowego Meksyku po Przesmyk Panamski. Piramida Slonca co do ogolnej wielkosci jest trzecia na swiecie po najwiekszej Cholula (tez w Meksyku, wys. ok. 66m, wygladem mniej efektowna od P. Slonca) i Piramidzie Cheopsa w Egipcie. Piramida ta wg roznych danych ma 72-75m wysokosci. Uważa się, że Piramida Słońca mniej więcej w obecnej postaci ukształtowała się około setnego roku naszej ery. Mozna wejsc na sam szczyt tej Piramidy.
Teotihuacán i jego kultura (spadkobiercami zostali Toltekowie i Aztekowie) - robi wrażenie, przy nim inkaskie Machu Picchu w Peru to nędza. Zreszta Machu Picchu wybudowano ok. 1450r. n.e., a juz okolo 100 lat pozniej zostalo opuszczone. Inkom udalo sie wybudowac jedynie marniutka kamienna mala osade w gorach (choc moze dla tego ludu bylo to cos wielkiego). Same malutkie konstrukcje, pospolite, zadnych wyrafinowanych budynkow. To w Polsce wczesniej powstawaly duzo okazalasze budowle (nie zawsze budowane przez Polaków), calkiem sporo sie ich zachowalo jako ruiny ale nie tylko, choćby ruiny zamku w Ogrodzieńcu - pol. XIVw, zamek Krzyżacki w Malborku XIII-XIVw, a przygotowania do budowy juz w XIIw., katedra gnieznienska, ktorej poczatki siegaja IXw. czy rotunda sw. Mikolaja w Cieszynie z XIw albo rotunda sw Gotarda z XIIw w Strzelinie. Jednakze marketing wokol Machu Picchu zrobil swoje. Dobrze, ze jest tam chociaz piekna sceneria gorska.
wejscie na piramidy cechuja wysokie schody
Plac Ksiezycowy, Aleja Zmarlych, Piramida Slonca
Fragmentu Placu Ksiezycowego (Square(Plaza) of the Moon) i w tle Piramida Slonca (Pyramid of the Sun)
Piramida Księżyca – druga co do wielkości budowla w Teotihuacan, na końcu Alei Zmarłych, przykrywa starsze struktury niż Piramida Słońca, ukształtowała się ok. 200 – 450 roku naszej ery. Wysokość 45-50m. Nie wiem czemu do dzisiaj nie udało się ustalić jednolitej wysokości Piramidy Księżyca i Słońca, co do obu pojawiają się bardzo różne dane, a przecież dokonać dokładnego pomiaru to dzisiaj żaden problem. Stojac na Piramidzie Slonca wydaje sie, ze Piramida Ksiezycowa ma zblizona wysokosc, ale moze to byc tylko zludzenie, a moze podstawa piramidy znajduje sie na troche wyzszym podlozu.
Plac Ksiezycowy i Piramida Ksiezycowa (Pyramid of the Moon)
Piramida Slonca
Piramida Slonca
Piramida Ksiezycowa z Piramidy Slonca
Aleja Umarlych, Piramida Ksiezycowa i inne fragmenty budowli z Piramidy Slonca
Panorama na okolice Teotihuacan, widac tez Piramide Ksiezyca
Na Piramidzie Slonca. Teotihuacan nadal odwiedzaja pielgrzymi, ludzie ktorych przodkami byli przedstawiciele ludow przedkolumbijskich. Dla wielu ludzi to nadal swiete miejsce.
Piramida Slonca
Piramida Slonca z Alei Umarlych
Piramida Slonca
mniej spektakularne ruiny kultury Teotihuacan, ktorych wiele oprocz piramid
Piramida Slonca z rejonu Cytadeli
Piramida Slonca z Temple Quetzalcoatl
Pozdrawiam
Gregor
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz